Velký test technických rukavic

Rukavice pro technické zásahy

121254097_435805780727821_7578334232648637339_n

 

Technické zásahy tvoří mnohem větší část zásahů, než výjezdy k požárům. Zároveň je jejich spektrum velmi široké, čímž vznikají specifické požadavky na výběr vybavení. Technické rukavice jsou zřejmě to nejdůležitější, co ve výbavě hasiče pro tyto zásahy může být. Na trhu naleznete spousty rukavic, ať už od známých tuzemských výrobců, tak i ty, u nás méně známé, ač ve světě respektované značky.
Rozhodli jsme se pro
Vás udělat porovnání několika typů rukavic pro technické zásahy, aby jsme Vám ulehčili rozhodování při výběru a nákupu. Vybrali jsme dvě klasiky od výrobce Holík, po jednom modelu od amerického výrobce HexArmor a rakouského ESKA a pak levnou alternativu od Portwestu. Celkem jsme tak ve 3 profesionálních hasičích otestovali 5 modelů a rukavice jsme vážně nešetřili. Snad Vám naše poznatky pomohou při výběru.

Hned na začátek se podíváme na legislativu. Respektive na normu, kterou by měly technické rukavice splňovat. Vybavenost hasiče OOP stanovuje SIAŘ GŘ HZS ČR – čá. 47/2009, článek 6 – Druhy OOP, „Ochranné rukavice proti mechanickým rizikům* splňující normu ČSN EN 388.“

 

 

HexArmor – Hex1® 2131

 

 

Holík Lesley plus 6510

Rukavice Lesley jsou jedny z nejvyužívanějších technických rukavic u českých hasičů. Oproti starému modelu už nemají poutko uvnitř, takže prst si v nich už nezlomíte. Předností rukavic je odolnost vůči mechanickým rizikům a flexibilita. Hřbet rukavice je z materiálu Spandex, a pro ochranu kloubů mají speciální reflexní výztuhu s pěnovou výplní. Prsty chní kevlarová výztuha a na špičkách prstů je výztuha doplněna o protiskluzovou úpravu. Kevlar je i na dlani a rukavice jsou zakončeny elastickou manžetou s pruženkou, což je jeden z nejlepších systémů se kterým jsme přišli do styku. Není nutné řešit suché zipy, prostě si rukavici natáhnete a ona drží a těsní. Nutno ovšem podotknout, že kdyby poskytovala vyšší citlivost, tak si ji nemusíte pořád sundavat... Podšívka rukavic je vyrobená z kevlaru se skelným vláknem, která je extra odolná proti prořezu, třída 5.
Rukavice na fotce jsou starší typ, který byl využíván u jednotky cca 2 roky. Poměrně rychle došlo k jejich zašpinění, které se ani s kvalitní chemií nedaří odstranit. Ochrana na konci prstů se již odlupuje. Po několika namočeních jsou rukavice trošku tvrdší, ale nemají v sobě žádnou díru.
Rukavice jsou dostupné v 7 velikostech (6-12) a to za cenu 1063 Kč.

 

Holík Penelope plus 6516

Penelope vynikají svojí pohodlností, a to díky tenké struktuře z kozinkové ušně s hydrofobní úpravou, která poskytuje pevnost a úchop bez vyklouznutí nástroje. Díky elastické textilii, která je na hřbetu, jsou rukavice i dobře prodyšné. Na vnější straně palce je froté tkanina pro utírání brýlí a zorníku, ale i absorpci potu z čela. Rukavice mají celou řadu výztuh pro ochranu kloubů, hřbetu, prstů a jejich špiček z kevlaru a kůže. Podšívka dlaně je také z Kevlaru se skelným vláknem pro maximální ochranu proti prořezu.
Testované rukavice mají za sebou rok a půl u profesionálních hasičů na frekventované stanici. Kromě technických zásahů byly používány i při výcviku lezeckého družstva. Jejich hlavní výhodou je celočerné zbarvení, které se snadno udržuje a vysoká citlivost prstů. Rozhodně se jedná o jedny z nejkomfortnějších rukavic na trhu, ale bohužel při intenzivním používání dochází k praskání švů na prstech a tento problém jsme zaznamenali už na větším počtu tohoto typu rukavic. Další nevýhodou je slabší ochrana proti ostrým předmětům, kdy úchopovou částí projdou i drábky kočky nebo trní.
Rukavice jsou dostupné ve 7 velikostech (6-12) a to za cenu 1 269 Kč.

 

 

ESKA PRUTOS

Slogan rakouského výrobce zní „Ochrana bez kompromisu“ a to rukavice Eska Prutos v našem testování splňují na 100%. Svrchní nehořlavý materiál Para-Aramid propůjčuje rukavici vysokou odolnost, a to i při krátkodobém působení plamene. Rukavice jsme se tak nebáli použít ani při požáru lesa, balíků slámy, a dokonce ani osobního automobilu. Dlaň je opatřena kůží FireBLOCK, která má jednu z nejvyšších odolností oděru a opět velmi dobře odolává ohni. Podšívka je vyrobena z Kevlaru, takže je ruka doslova obalená tímto materiálem, a je proto po celém povrchu neprořezná, a to v té nejvyšší třídě 5. Jako velkou výhodu hodnotíme pružnou manžetu, kterou lze do rukavice „vklouznout“ bez odporu, ale ta přitom krásně drží a nepadá do ní nic, ani při pracích, jako je řezání motorovou pilou. Jako sporné lze uvést její barevné provedení, kdy jsou rukavice sice skvěle vidět i při odložení, ale snadno se špiní. Nicméně se, oproti konkurenční rukavici Lesley plus 6510, daleko lépe čistí. Tato rukavice je opravdu odolná, bezpečná a vydrží spoustu let. Její robustní provedení je ovšem vykoupeno nižší citlivostí, kterou výrobce dohání předtvarovaným střihem. Bohužel ale, už od prvního pohledu, od těchto rukavic nemůžeme čekat, že s nimi půjde např. psát propiskou...
Rukavice jsou dostupné v 6 velikostech (6-11) a to za cenu 1 390 Kč.

 

 

Portwest Anti Impact grip

Nejedená se o rukavice pro hasiče, ale o „běžné“ montážní rukavice, které ovšem splňují normu, kterou si žádá SIAŘ GŘ HZS ČR. Chtěli jsme najít levnou alternativu pro malé jednotky, kde převažují spíše práce pro obec a zásahy typu ZOČ a budou tedy plnit roli spíše pracovních rukavic.
Námi vybraná rukavice ohromí především cenou 475 Kč a
také barevným neonovým ,,záchranářským‘‘ vzhledem, který lze považovat za atraktivní. Co se týče materiálového složení, tak se jedná o celotextilní prodyšnou rukavici z jednoho kusu látky, kdy je její spodní část máčená do nitrilové pěny, která zaručuje opravdu neskutečnou přilnavost, dokonce takovou, že nám tak trochu vadila. Například při použití vrtačky se rukavice i s rukou namotala na sklíčidlo, protože tenhle materiál prostě neumí ,,proklouznout“. Ovšem při nekonečném držení trychtýře a kanystru na boku cisterny, kdy za celou dobu není potřeba „přehmátnout‘‘ je to vlastnost k nezaplacení a tento materiál zaručuje perfektní přilnavost i v oleji. Materiál dlaně skvěle tlumí vibrace, což jsme testovali při použití s křovinořezem, a jsou lepší než některé značkové antivibrační rukavice. Nicméně máme obavu o ochranu proti proříznutí a propíchnutí. Tato rukavice opravdu není dobrá volba k ostrým plechům u dopravní nehody nebo přelézání ostnatého drátu. Hřbet ruky a prstů je chráněn gumovými gripy, které vypadají velmi robustně a ruku zajisté dobře ochrání proti nárazu. Ruku kolem zápěstí obepíná zapínání na suchý zip, který ale není dobře přišit a bude brzy potřebovat zásah babičky a jejího šicího stroje.
Chybějící oko na karabinku a malý výběr veliko
stí také nepotěší.
Celkové shrnutí je, že rukavice je pohodlná, prodyšná, hezká a levná.
Na práce pro obec nebo zásahy typu pytlování, čerpání a řezání budou dobrou volbou.
Rukavice jsou dostupné ve 3 velikostech (8-10) a to za cenu 499 Kč.

 

Přehledová tabulka

Rukavice

Citlivost

Cena

Údržba

Plocha pro podpis

Poutko

Suchý zip

Kvalita zpracování

HexArmor Hex1® 2131

Perfektní

790,-

Skvělá

Ano

Ne

Ano

Velmi vysoká

Holík Lesley plus 6510

Slabší

1063,-

Horší

Ne

Ano

Ne

Průměrná

Holík Penelope plus 6516

Výborná

1269,-

Skvělá

Ne

Ano

Ano

Průměrná

ESKA PRUTOS

Slabší

1390,-

Dobrá

Ne

Ano

Ne

Velmi vysoká

Portwest Anti Impact grip

Výborná

499,-

Horší

Ne

Ne

Ano

Nízká

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení